Štatistika ziskovosti traderov

Traderi sa delia na dve skupiny. Tí, ktorí peniaze strácajú a tí, ktorí ich zarábajú. Presný pomer medzi týmito dvoma skupinami nikto nepozná, pretože neexistuje kompletná štatistika ziskovosti o všetkých účastníkoch na trhu. Je ale veľmi pravdepodobné, že výrazná väčšina ľudí patrí do neúspešnej skupiny. Ak by sa ma dnes niekto opýtal, ako sa stať úspešným obchodníkom, vedel by som povedať len to, aby nepracoval spôsobom, ktorým pracujú tí neúspešní. Táto odpoveď sa síce môže zdať nedostatočná a úplne zbytočná, ale skúsme sa nad ňou zamyslieť trochu hlbšie. Skúsme sa zamyslieť inak.

Simulácia

V nasledujúcom texte urobím trochu zvláštnu vec. Nechcem písať svoj pohľad. Ten je veľmi skreslený. Chcem nasimulovať spôsob, akým by sa mohol nad problémom zamyslieť niekto iný. Nazvime ho Hunter. Hunter je dátový analytik. Programuje, je dobrý v matematike a zaujímajú ho technológie. Jeho najväčšou zábavou je machine learning, dáta a štatistika. Je to človek bez skúseností z obchodovaním, ale výraznou schopnosťou kriticky myslieť.

(podobnosť postavičky v príbehu z reálnym človekom je čiste náhodná, a je kombináciou toho, čo sa mi v IT svete zdalo sympatické. Za prípadné nedostatky v technickom slovníku sa ospravedlňujem.)

Hunter

O tradingu neviem nič, ale nakódiť si nejakého bota, čo mi popri robote bude zarábať peniaze nemôže byť tak ťažké. Na githube som ich videl tony. Všetky boli na Bitcoin, ale tie APIcka na burzách aj tak stoja za hovno. Je to nestabilné, pomalé a aj tak som hodler. Teda hodler z donútenia. Lebo som ako blb nakúpil na vrchu. Ale nevadí. Vysedím. Bitcoin má budúcnosť. Na nete som našiel milión webov o tradingu, ktoré sa tvária ako edukačné, ale nikde som nevidel žiadne výsledky. Samé dobre mienené rady a pravidlá, ale žiadna štatistika ziskovosti, ani reálne dáta. Skoro mám pocit, že všetci ľudia v tomto biznise školia a píšu návody. Nájsť výsledky, je ako hľadať seno v kope ihiel.

Hypotéza 1.

Mal by som asi začať tým, že nájdem spôsoby, ako pracujú profíci. Tie si otestujem a keď testy dopadnú dobre, tak ich použijem. Načo vymýšľať niečo, čo už existuje. Čo ak ale žiadne dáta nenájdem? A keby som aj našiel, vedel by som odlíšiť profíka od amatéra? Jasné že vedel. Ale je to jedno. Aj tak som nič nenašiel. Blbý nápad

Hypotéza 2.

Všade sa píše, že obchodovaním zarába len veľmi malá skupina ľudí. Ak ale neviem, ako profíci pracujú, asi by som sa mal zamerať na to, ako nepracujú. Skúsim teda analyzovať druhú stranu. Ľudí, ktorí strácajú. To bude väčšia sranda. Ak štatistika ziskovosti hovorí, že väčšina stráca, mohla by to byť silná testovacia vzorka. Potrebujem mrte dát. Nájdem spoločné vlastnosti a pravidlá, ktorými sa traderi riadia a bude vymaľované. Dáta musím zozbierať, roztriediť a zanalyzovať. Dobrý nápad.

Hlbšie zamyslenie

Retailový klient bude asi obchodovať v malom. Bude obchodovať na vlastný účet, u niektorého z brokerov. Jedného som našiel. V päte webu má napísané že 76% obchodníkov stráca. Zdá sa, že som tu správne. Ale odkiaľ to číslo majú? A čo tým vôbec myslia? To je akože globálna štatistika ziskovosti, alebo to 76% ich klientov stráca? A prečo sa tým vôbec chvália? To sú blbci. Aha, už viem prečo. Majú to nariadené regulátorom. Musia to hlásiť. Ale ináč super, že to hlásia. Takto aspoň zistím, ako sú na tom ostatní brokeri. Mrknem na web regulátora. ESMA (European Securities and Markets Authority). Kokos, to je jaký hnus. Tu sa aj niekto vyzná? Skúsim radšej googliť nejaké keywords ( ESMA trading report retail broker ). So easy. “Retail Broker Clients Profitability Report”

Skoro som sa trafil. Aha tak nakoniec si broker ešte pridal. Minulý rok uňho stratilo 82% ľudí prachy. Neskutočné, Vôbec nechápem prečo to tí ľudia robia, keď vedia, že skoro všetci strácajú. A možno to nevedia. Blbosť. Keď to ja viem nájsť za 5 minút, tak to musia vedieť aj oni. Chcel by som vidieť tú Gaussovku z distribúciou ziskov a strát. To musí byť masaker. Nechápem ani toho brokera. Prečo tým ľudom nevysvetlí, jak obchodovať. Však to musí pchať kopec prachov do reklamy a hovno z toho. Životnosť klienta jeden rok. Na to by som sa rovno vykašlal. Neudržateľný biznis. Cítim, že toto bude dosť dobrá vzorka.

Mrknem radšej na nejaký web, nech zistím čo hľadám. Kokos to je bordel. Staré PHPčkové pluginy, jak z praveku. Hľadať sa tu dá, ale toto kým zoscrapujem a upracem, tak ma aj drbne. Kopec bordelu. Akože dát solídne veľa, ale vidím, že tak 50% čistý humus, možno viac. Horšie ako facebook. Radšej idem hľadať inde. Ok, trochu lepšie fórum. Ale na registráciu. Asi sa boja, že im niekto ukradne to ukrutné know how. 😀

Záver

Vôbec neviem, čo mám hľadať. Všetci tu točia len o nejakej disciplíne, psychológii a podobných hovadinách. To si tú disciplínu nevedia nakódiť? Asi nevedia. No nič. S týmto si neporadím. Asi sa na to rovno vykašlem. Z tohto smetiska asi aj tak nič nevytiahnem. Veľa šumu. Keby som ku..a vedel aspoň jedno pravidlo, ktoré je najväčšia blbosť zo všetkých, nech sa mám od čoho odraziť. Popýtam sa, či to už niekto nerobil. Na betón to niekto robil. Asi napíšem Majkovi. On podobné veci robí. Melie síce furt nejaké odborné hovadiny, ktorým ani pánboh nerozumie, ale poradiť by asi vedel.

Pridaj komentár