Budovanie firmy

Výrok “ ak nerastieš, umieraš “ vyslovil jeden z najznámejších podnikateľov a spoluzakladateľ firmy Avast, Eduard Kučera. Je to jedna z myšlienok, ktorá úplne zmenila môj pohľad na biznis a pojem budovanie firmy pre mňa dostal úplne nový rozmer. Tento výrok ma prinútil zamyslieť sa.

Omega

Keď som pred rokmi začal písať svoj prvý blog, bolo to pre mňa zlomové obdobie. Za mnou bola štvorročná práca vo firme, ktorú som viedol ako senior trader, neskôr CEO. Firma sa zaoberala obchodovaním na burze a bola celkom úspešná. Teda úspešná je možno silné slovo. V obchodovaní sa nám darilo, ale budovanie firmy a škálovanie bolo dosť úbohé. Premýšľal som vtedy nad tým, čo nám chýba k tomu, aby sme vybudovali veľký biznis so schopnosťou konzistentne rásť. Myslel som si, že kľúčom k úspechu je kombinácia viacerých faktorov. Kvalitní ľudia, technológia, stratégie, diverzifikácia, plánovanie, komunikácia, forma financovania a podobne.

Faktom je, že jednou zo slabín firmy som bol práve ja. Nemal som žiadne skúsenosti z vedením a budovaním firmy a to nás výrazne brzdilo. Dodnes nechápem, ako je vôbec možné, že sme robili nesprávne skoro všetko a aj tak sme dokázali fungovať. Asi jedinou výhodou bola naša odbornosť. Obchodovanie sme mali postavené na unikátnej myšlienke, ktorá nám priniesla peniaze. Netrvalo ale dlho a narazili sme na limity. Firmu sme zavreli, pretože sme sa vyčerpali. Chýbali nám ľudia.

Golem

Pred pár mesiacmi som sa ocitol vo veľmi podobnej situácii. Druhá firma, ktorú sme založili pred šiestimi rokmi, bola oproti prvému pokusu niekoľko násobne väčšia, technologicky vyspelejšia a profesionálnejšia. Unikátna myšlienka bola opäť faktorom, ktorý naštartoval rast. Tento krát sme ale neustále inovovali a testovali nové možnosti. Vo firme pracovali špičkoví ľudia a vďaka prvému projektu som mal už aj ja nejaké skúsenosti. Všetko naznačovalo tomu, že to bol ideálny setup. Je jasné, že sme stále robili veľké množstvo chýb, ale s prvým pokusom sa to nedalo porovnať. Z pohľadu tradera to bola neskutočná jazda. Urobili sme dobrý výsledok. Bol som presvedčený o tom, že neexistuje problém, ktorý by sme nezvládli vyriešiť. Jeden problém ale prišiel. Nedokázali sme prekonať kritické obdobie, keď firma prestala zásadne rásť. Príčin je veľa, takže ich nebudem do detailu rozoberať. Naučil som sa ale dôležitú vec. Operatívne riadenie nie je to jediné, čo musí človek zvládnuť, aby bola firma úspešná.

Napadlo ma, že by bolo užitočné sa zamyslieť nad spoločnými črtami oboch projektov a vytvoriť koncept, ktorý by dokázal minimalizovať riziko plynúce z chýb. Zároveň by maximalizoval výhody, ktoré boli motorom rastu. Chcem tento koncept pre budovanie firmy vytvoriť a zdieľať ho. Sám ho použijem ako “Rulebook” pre moje ďalšie projekty.

Pridaj komentár