Negatíva detoxu

Môj experiment mal aj niektoré negatívne stránky s ktorými som sa musel vysporiadať. Negatíva detoxu si síce človek uvedomuje, ale nedokáže dohliadnuť, aké sú ich následky.

Sociálna izolácia

Asi najväčším negatívom bola pre mňa sociálna izolácia. V podstate som nevedel, čo sa vo svete deje. Vždy som sa zaujímal o politiku, ale posledné mesiace, kedy sa prevalili najväčšie kauzy, unikali nahrávky a prepisy z konverzácií mafiánskych bielych golierov som prespal. To, že sa znova diskutuje téma Gorilla a že našli podozrivých v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka som sa dozvedel náhodou, keď som bol na káve s kamarátkou. V Marci som išiel na operáciu kolena. Po týždňoch domácej liečby som vyšiel von a moji kamaráti mi začali vyčítať, že ich už dlhší čas ignorujem. Síce som im predtým vravel, že plánujem detox, ale nebrali to vážne. Paradox bol, že som po otvorení appky messengera našiel rôzne typy správ. Od vyčítavých, cez nahnevané, až po srdcervúce. Jedným so zaujímavých zistení pre mňa bolo, že písanie sa pre nás stalo takým štandardom, že nikoho nenapadlo zavolať.

Práceneschopnosť

Práceneschopnosť patrila medzi najciteľnejšie negatíva detoxu. Rozhodol som sa, že budem pracovať len pár hodín denne, ale vôbec som to nedával. Obchodovanie na burze od 16 do 20 mi prišlo ako dobrý nápad. Prvé dni som si to užíval, ale pravdu povediac, bol to pre mňa niečo, čo som už dávno nerobil a nevedel som si na tento cyklus zvyknúť. Do práce som sa musel nútiť a výsledky boli zlé. Veľmi rýchlo som si uvedomil, že sa do tohto módu nedokážem prepnúť a že bude oveľa lepšie, keď to rýchlo odpískam. Hrozilo vážne riziko, že si zarobím na poriadny prúser.

Výčitky

Prestal som pracovať úplne. Len som spal, čítal, chodil do parku a našťastie po operácii kolena, som mohol znovu začať behať. Mal som ale výčitky, že nič netvorím. Ľudia, ktorí pracujú na niečom zaujímavom sa o svojej práci bavia. Ja som sa občas snažil žartovať, že som aktuálne niečo medzi nezamestnaným a dôchodcom. Ľudia to brali tak, že hľadám niečo, čo by ma napĺňalo a začal som dostávať rôzne ponuky. Každá ponuka, ktorú som dostal, bola niečím zaujímavá, ale pre žiadnu som sa nevedel dostatočne nadchnúť. Teda aby som bol celkom úprimný, jedna ponuka ma veľmi potešila. Oslovil ma startup, ktorý som sledoval od jeho vzniku a myslím si , že má obrovský potenciál. Zaujímali sa, či by som nemal záujem pre nich robiť niečo, čo je pre mňa v podstate „dream job“. Racionálne som ale vyhodnotil, že na prácu, ktorú mi ponúkli nemám dostatočnú kvalifikáciu.

Sebareflexia

Negatíva detoxu boli pre mňa zjavné, ale je treba povedať, že na ich základe som si veľa vecí uvedomil. Uvedomil som si, že detox bol len experiment a že sa v reálnom živote nechcem izolovať. Zároveň ma ale fascinovalo, koľko času a priestoru pre rozmýšľanie som si vytvoril. Na základe experimentu som si dokázal presne zadefinovať kritériá, ktoré musí spĺňať projekt, ktorého chcem byť súčasťou.

Kritériá
  • človek by mal robiť len biznis, pre ktorý sa totálne nadchne.
  • projekt nemusí byť veľký, ale musí byť škálovateľný
  • tím musia tvoriť odborníci, ale zároveň to musia byť ľudia s charakterom, ktorí sú rovnako zapálení ako zakladateľ
  • biznis musí byť postavený na výnimočnej myšlienke a musí mať víziu
  • produkt musí klientom a celej spoločnosti prinášať hodnotu
  • ten kto projekt tvorí, musí byť adekvátne odmenený
Zvláštne je, že negatíva detoxu mi v podstate priniesli najväčší benefit. Ponúkli mi možnosť zastaviť sa, popremýšľať a pozrieť sa na problémy z odstupom.

Pridaj komentár