Digitálny detox

Žijeme v digitálnej dobe, kde sa na nás zo všetkých strán valí veľké množstvo informácií a digitálnych interakcií, ktoré si vyžadujú našu instantnú pozornosť. Je možné, že si po čase začneme uvedomovať, že nás to v lepšom prípade vyčerpáva a v tom horšom prípade odvádza od podstatných vecí, na ktoré by sme sa chceli koncentrovať.

Ja som si túto situáciu uvedomil pred rokom. Keďže som pracoval veľa, niekedy som nedokázal rozlišovať pracovný a voľný čas. Bol som čím ďalej viac unavený a mal som pocit, že mi klesá produktivita práce. Problém bol, že som si digitálnu prokrastináciu celkom užíval a nechcel som sa vzdať komfortu technologických vymožeností. V momente, keď začnete analyzovať prokrastináciu ďalšou super aplikáciou, je ten správny čas sa zamyslieť, či nie je čas na digitálny detox.

Experiment

Rozhodol som sa, urobiť si experiment. Chcel som vedieť, čo by sa stalo, keby som sa na pár mesiacov odstrihol od všetkých sociálnych sietí, mediálnych a biznis kanálov, vypol všetky notifikácie z messengrov a emailov, odinštaloval nepotrebné aplikácie. K počítaču som si sadal, len keď to bolo nevyhnutné, aby som vyriešil emaily a prácu. Nastalo niečo, čo som vôbec neočakával. Nestalo sa vôbec nič. Svet išiel v pohode ďalej.

No dobre. Tak trochu kecám. Niečo sa predsa len stalo. Začal som prokrastinovať offline. Veľa som spal, čítal knihy, behal, cvičil, chodil do parku a rozmýšľal. Rozmýšľal som nad tým, akými vecami sa musím každý deň v práci zaoberať. Vo firme sa začali prejavovať dôsledky problémov, ktoré sme dlhšie ignorovali. Uvedomil som si, že tieto problémy nevyriešim a tak som sa rozhodol odísť. Zvláštne je, že ma práca vždy bavila a pokiaľ som bol maximálne vyťažený, nenapadlo ma nad odchodom premýšľať. Digitálny detox mi nastavil zrkadlo. Kritický moment nastal, keď som si položil konkrétnu otázku:

Aký pocit by si zo seba mal, keby si sa preniesol v čase o dva roky a videl, ako sa zaoberáš vecami, ktoré riešiš dnes?
Dopady môjho experimentu
  • zbavil som sa všetkých aktív a záväzkov, ktoré si vyžadovali moju neustálu pozornosť
  • začal som sa zamýšľať nad potenciálom a možnosťami využitia času
  • zmenil som pohľad na budovanie biznisu a investovanie

Pridaj komentár