Ako sme vyberali názov firmy

V čase, keď som písal svoj prvý článok o koncepte budovania firmy, mal som v hlave tri nápady na biznis. Každým novým článkom som si svoje nápady porovnával a snažil som sa ich validovať. Je pre mňa veľmi dôležité, aby som písal skutočne len to, čomu verím a tiež to, čo skutočne robím. Preto som sa dnes rozhodol napísať prvý krát o projekte, na ktorom posledné tri mesiace s kamošom Michalom pracujeme. Začnem ale od konca. To, čo sme riešili posledných pár dní, bol názov firmy. Je to dosť dôležitý detail, na ktorý sme doteraz nemali čas, pretože sme sa venovali produktu.

Tak trochu paralýza

Názov firmy by mal byť originálny, kreatívny, mal by reflektovať produkt a zároveň by mal byť zrozumiteľný ľudom. Klienti by si ho mali zamilovať. To sú štandardné poučky, ktorými sa riadia profíci na branding. Tieto postupy sú samozrejme správne, ale jedna vec sa v nich nespomína až tak často. Názov firmy by mal reflektovať ľudí, ktorí startup tvoria. Dlho sme analyzovali rôzne možnosti, ale keďže nie sme experti na túto oblasť, rozhodli sme postupovať trochu netradične. Opýtali sme sa priamo ľudí. Aby sme sa úplne nevzdali svojho názoru, dali sme našim kamarátom a známym na výber dve možnosti, ktoré sme si vybrali.

Rentabie alebo Realetic

Použili sme spôsob, ktorý je typický pre lean startup. Ak niečo nevieš, opýtaj sa. Spustili sme teda A/B testovanie našich dvoch favoritov pre názov firmy. Na sociálne siete sme zavesili post o tom, že hľadáme meno pre náš nový projekt a poprosili sme ľudí, aby nám pomohli s rozhodovaním. Nechceli sme ich ale paralyzovať veľkým výberom, pretože by celá naša snaha mohla byť zbytočná. (rozhodovacia paralýza) Mená, ktoré sme vybrali sa nám páčili obe. Jedno však oveľa viac. Chceli sme ale vedieť, či tento pocit budú ľudia zdieľať s nami. V prípade, že by sme boli úplne mimo, ponúkli sme aj možnosť C. Ani jedno meno sa mi nepáči. Hodnotiace kritérium: C nesmie mať viac ako 10% všetkých hlasov, inak sme sa v názvoch sekli.

zdroj: Growjob.com
Proces výberu

Len aby ste mali predstavu, čo všetko predchádzalo tomu, aby sme vybrali správny názov firmy, napíšem Vám celý proces výberu našich dvoch favoritov. Pomocou AI toolu menom deepnamer sme si špecifikovali niekoľko kľúčových slov, ktoré vystihujú to čo robíme. Pomocou technológie, pre našich klientov vyhľadáme investičné príležitosti, ktoré sú na trhu s realitami. Tieto potom analyzujeme tak, aby nám ostalo len malé percento, ktoré ponúka najlepší výnos z prenájmu. Úrok z týchto investícií je nadpriemerný a my ho klientom ponúkneme ako výsledný produkt. Všetky procesy, ktoré sú náročné a zdĺhavé vyriešime my. Správu o investície tiež riešime my. Na všetky procesy používame algoritmy a automatizáciu. Klient si od nás kúpi výsledný produkt, ktorý je preňho k dispozícii bez akejkoľvek námahy. Môže si ho kúpiť rovnako jednoducho, ako keď si predplácate paušál na mobilný telefón.

technology – invest – real estate – analytics – rent – yield – algo

Kombináciou týchto kľúčových slov nám AI pomocník nakoniec vyhľadal približne 2000 mien, ktoré mali voľnú .com doménu. Áno, aj to je veľmi dôležitá podmienka. V dnešnej dobe je skutočne nadľudský výkon nájsť silnú doménu, ktorá nie je zabraná.

Metóda výberu

Zo vzorky 2000 .com domén nám ostalo 80 použiteľných. Síce nie úplne pre náš startup, ale keby sme chceli robiť porno stránky, alebo startupový akcelerátor, tak by sme mali jackpot. 🙂 (#pokusovtip) Museli sme na to ísť opäť trochu vedecky. Použili sme Janečkovu hlasovaciu metódu, ktorú sme si upravili na náš prípad. Rozdelili sme si 10 pozitívnych a 10 negatívnych hlasov. Tie pozitívne sme dali favoritom, ktorí sa nám páčili a boli relevantní. Negatívne hlasy sme dali doménam s nižšou relevanciou. Tento postup sme opakovali niekoľko krát. Do užšieho výberu prešli len domény, ktoré mali dva pozitívne hlasy.

Google trends

Ostalo nám niekoľko názvov. Z týchto sme povyberali kľúčové slová a zistili ich silu vo vyhľadávaní pomocou google trends. Dve bezkonkurenčne najsilnejšie kľúčové slová boli rent a real estate. Áno, viem čo by analytik povedal. Nemôžete porovnávať komplikované slovo s jednoduchým. Ale už sme toho mali celkom dosť. Navyše, obaja sme už favorita mali. (btw: všimnite si tú krásnu koreláciu a sezónnosť v grafe)

na obrázku je graf z google trends ktorý sme použili pri hľadaní názov firmy.
zdroj: Google Trends
Finálny výber

Nechceli sme, aby náš výber ovplyvnil výber hlasujúcich ľudí na sociálnych sieťach, tak sme vybrali najsilnejšie meno z kategórie real estate a najsilnejšie z kategórie rent. Tieto dve mená sme nakoniec otestovali. Rentabie verzus Realetic. Vybrať správny názov firmy sa môže zdať ako dosť práce, ale skutočnosť je taká, že to ešte nebolo všetko. Ku každej doméne sme museli zaregistrovať účty na sociálnych sieťach. Rovnako sme museli kúpiť lokálne domény pre expanziu do zahraničia. Takže pain sa skutočne ešte len začínal, keď sme zistili, že naši favoriti už na sociálnych sieťach v minulosti boli a treba začať komunikovať s providermi o uvoľnení profilov, ak to je možné. (je, ale nie všade)

Čo sme sa naučili

Každopádne to bola pre nás celkom zaujímavá práca. Prípady A/B testovania majú vždy nejaký cieľ. Častokrát sa ale dozviete aj veci, ktoré ste nepredpokladali. Prvou takouto vecou bolo zistenie, že sa sociálne siete od doby, čo sme ich s Michalom prestali používať dosť dramaticky zmenili. Tlačítko ”share” jednoducho prestalo fungovať. Parametre ako Views alebo Impressions sa už dnes kvôli botom tiež celkom zmenili. To, čo ale fungovať neprestalo je, že našim kamarátom a známym stále záleží na tom, ako si žijeme a čo robíme. Stačí požiadať o pomoc a ľudia sa zapoja, čo je super vec. Naša štatistická vzorka bola dostatočne silná na to, aby sme sa rozhodli. Alebo lepšie povedané, aby nám pomohli rozhodnúť naši priatelia.

Výsledky:

Rentabie dostalo 48.1% všetkých hlasov. Za Realetic hlasovalo 42.3% ľudí. Ani jedno meno sa nepáčilo v 7.7% prípadoch. Hranica 10% nebola prekročená a názov firmy sme vybrali.

Ďakujeme veľmi pekne za pomoc

Pridaj komentár