Vízia firmy

Vízia je základ. Firmy ako Google, Apple, Tesla alebo Facebook, ktoré majú unikátne vízie, priťahujú najlepšie mozgy na svete. Ďalšou vlastnosťou, ktorú tieto firmy majú je, že sa vždy snažia vytvoriť nový štandard. Pred 20 rokmi by si asi nikto nepomyslel, že primárnym zdrojom pre vyhľadávanie informácií bude jeden web, že produkty Apple budú sami o sebe definíciou dizajnu a rozhodne by si nikto nepomyslel, že veľká časť populácie bude komunikovať cez platformu, ktorá je schopná meniť dianie na celom svete. Možno ani sami zakladatelia nemali predstavu, akú revolúciu ich produkty spôsobia.

Vizionári tu boli vždy. Tvorili svoje produkty, ktoré zmenili svet. Spoločnou vlastnosťou výnimočných firiem je vytvoriť v ľuďoch pocit, že ich produkty sú nepostrádateľné.

Produkty vizionárov

Auto. Pre niektorých ľudí je vlastniť auto úplnou nutnosťou. Majú deti, ktoré vozia ráno do školy. Žijú na vidieku, kde nefunguje verejná doprava. Pamätám si ešte dobu, kedy bolo pre mladých ľudí auto aj určitým sociálnym statusom. Dnes je to už asi minulosť, ale vtedy to bola známka vyššieho postavenia v spoločnosti. Ak toto číta nejaký mileniál z veľkého mesta, asi to úplne nepochopí. Možno neporozumie, prečo by ho malo auto urobiť viac cool, keď túto funkciu v pohode zvládne instagram. A cool sa už asi tiež nehovorí. Neviem.

Bitcoin. Pre drvivú väčšinu ľudí je to úplne zbytočná vec. Nikdy v živote ju nevyužijú. Dokonca aj najväčší technologickí nadšenci, ho vlastnia len z ideologických dôvodov. Vízia decentralizovanej meny, ktorú nereguluje nikto na svete je pre nich taká zásadná, že jej venujú všetku energiu. Pre mňa bolo ešte do nedávna nemysliteľné, aby som fungoval bez Bitcoinu. Transfer finančných prostriedkov z Európy do Ázie trvá cez banky 2 týždne. Pričom treba prekonať neskutočnú byrokratickú mašinériu. Z technologického hľadiska je to totálny nezmysel. Bitcoin tento problém rieši skoro dokonale. Aj napriek tomu sa mainstreamom nestal. Má totiž aj svoje nevýhody. Dôležité ale je, že skutočne posunul transfer kapitálu v priestore na iný štandard.

Hypotéka. Najzáhadnejší a najfascinujúcejší produkt na planéte. Je to zmluva, o ktorej prakticky nikto nevie, ako funguje. Skoro všetci ale cítia potrebu ju uzavrieť. Vízia vlastného bývania dokáže ľudí úplne zbaviť rozumu. Hypotéka je samozrejme unikátne navrhnutý produkt, treba si ale uvedomiť, že nehnuteľnosti ňou financované ľuďom nepatria. Banky sú totiž niečo, ako veľké bytové družstvá, o ktorých majetok sa starajú ich klienti. Klienti, ktorí majú predkupné právo a zároveň povinnosť nehnuteľnosť v budúcnosti odkúpiť. Ak sa nájomníci správajú zodpovedne, dostanú svoj kúsok sveta po rokoch do vlastníctva. Tento produkt musel vytvoriť skutočný génius.

Žiadny z hore uvedených produktov nespĺňa našu existenčnú potrebu a predsa sa bez nich v dnešnej dobe nezaobídeme. Ak chce dnes niekto tvoriť produkt alebo službu, asi by si mal premyslieť, či bude tvoriť originál, ktorý je postavený na silnej vízii, alebo bude len kopírovať staré modely. Nie len preto, že je to zaujímavé, ale hlavne preto, že je to pre jeho biznis nevyhnutné.

Pridaj komentár