Chýbajúci jednorožci

Jednorožci sú mýtické stvorenia. Firmu s takýmto označením, chce raz každý startupista vybudovať. Je možné, že žijem v bubline, ale z posledných rokov mám naozaj pocit, že sme sa ako región posunuli výrazne vpred a preto by bolo logické si myslieť, že pre vznik takýchto jednorožcov máme vytvorené dobré podmienky. Nové projekty vznikajú ako huby po daždi. Jednorožci medzi nimi ale nie sú.

Pred nedávnom som narazil na jeden článok z roku 2012. Tento článok predstavil najznámejšie startupy, ktoré na Slovensku v tom období vznikli. Ako môžete vidieť v diskusii pod článkom, aj komunita, ktorá sa vtedy okolo technologických firiem pohybovala, bola trochu iná. A neide len o slovník. Zmenilo sa skoro všetko. O témach, či mať .com doménu, alebo kam cieliť sa v podstate nediskutuje. Sú to úplne samozrejmé veci. Ak má firma globálnu ambíciu a chce rásť na miliardovú valuáciu, je startup. Ak cieli na malý trh, tak startup nie je, a je to úplne v poriadku. V roku 2012 si tieto veci ľudia úplne prirodzene plietli.

Firmy z toho zoznamu si nakoniec nepočínali vôbec zle. Niektoré z nich boli predané a niektoré majú aj dnes valuáciu v desiatkach miliónov dolárov. Väčšina ale zanikla, čo je tiež veľmi prirodzená vec. Takzvaní unicorns (jednorožci) medzi nimi neboli. Na otázku prečo u nás jednorožci nevznikajú ako na bežiacom páse, existuje mnoho názorov. Priznám sa, že aj mňa baví nad týmto problémom mudrovať. Moje hypotézy sú však úplne odlišné ako tie, ktoré sú u nás notoricky opakované v startupových kruhoch. Prečo teda firmy nedosahujú miliardové valuácie?

Peniaze

Úplne každý investor Vám dnes povie, že peňazí je na trhu dosť, ale nie je dosť projektov. Každý Founder Vám povie, že keby mal viac peňazí, dokázal by rásť rýchlejšie. A kde je pravda?

V podstate má aj jedna aj druhá skupina svoju pravdu. Ak má investor vo fonde 50M Eur, môže si dovoliť investovať len do niekoľkých firiem. Taká suma peňazí pre neho znamená veľkú kúpnu silu, ale zároveň aj veľkú zodpovednosť. Postupuje preto veľmi pragmaticky a selektívne. Vyberá si len firmy ktorým verí najviac a je presvedčený, že im môže pomôcť v raste. Z lokálneho hľadiska je to veľa peňazí. Z toho globálneho je to len kvapka v mori. Ak by takýto fond našiel 10, 20, 30 ďalších firiem, ktoré by sa mohli stať unicornom, veľa peňazí by sa zmenilo na málo peňazí. Malý fond nedokáže pomôcť každému. Je poddimenzovaný finančne aj personálne. Nechcem sa vôbec púšťať do úvahy, či všetky VC fondy dokážu rozpoznať potenciál startupov. Ide čiste o zamyslenie sa nad kvantitou.

Naproti tomu zakladatelia, ktorí investíciu nedostanú, musia svoj rast financovať buď zo zisku, alebo na dlh. Keďže investíciu nedostali, majú pocit, že je na trhu málo peňazí. Ak nejaký early stage startup generuje tržby rádovo v stovkách tisíc eur a tie potom postupne reinvestuje, je skoro samozrejmé, že na miliardovú valuáciu nikdy nedosiahne. Takže záver je taký, že pokiaľ nebude v ekosystéme dosť peňazí, ktorými budú investori masívne podporovať každú dobrú (aj zlú) myšlienku a každý dobrý tím, tak jednorožci nebudú. A tým sa dostávam k ďalšiemu bodu.

Burza

Amerika a Veľká Británia boli budované na anglosaskom modely fungovania spoločnosti. V skutočnom trhovom prostredí je burza jeho neoddeliteľnou súčasťou. V našich končinách ale burzy prakticky neexistujú. Teda aby som hovoril úplne konkrétne, počet IPO je tak nízky, ako keby neexistovali. V Amerike si zakladatelia startupov aj investori predstavujú cyklus financovania firmy zhruba takto:

angel – seed – seria A,B,C ….. – IPO – Exit

u nás si ho predstavujú asi takto:

angel – seed – seria A,B,C …. – Exit

v realite sa však väčšinou foundri a ani investori nedočkajú ani série A.

angel – seed – Exit

zdroj : Youstory.com

Zaujímavé na tom je, že čas exitu je častokrát úplne rovnaký ako pri firmách, kde burzy fungujú. A sme zase na začiatku. Firmy rastú, ale rastú pomaly. Jednorožci ale vznikajú ako dôsledok rýchleho rastu. Ak firmy financujú rast z vlastných zdrojov alebo dlhu, neakcelerujú dosť rýchlo. Ľudia bootstrapujú príliš dlho na to, aby mali energiu dotiahnuť projekt až k IPO.

pokračovanie na budúce

Pridaj komentár