Dnes by som rád nadviazal na predošlý blog “Absencia jednorožcov”. Situácia sa totiž nedá vystihnúť len vetou “ nie sú peniaze, nie je burza, nie sú jednorožci”. Nedostatok peňazí je jednou, ale nie jedinou príčinou toho, prečo firmy nerastú. Je to ale kľúčový faktor, preto si ho poďme pripomenúť malým príkladom.
Ak by ste sa rozhodli zahrať si ruletu z čiastkou 100 Eur a v každom kole by ste stavili 1 Euro na číslo 0, tak by bola Vaša stávka veľmi málo pravdepodobná. Ak by ste mali k dispozícii 10 000 Eur, tak by bola pravdepodobnosť pri každom pokuse rovnaká, ale číslo 0 by ste trafili viac krát. Nassim Taleb vo svojej knihe “Fooled by Randomness” vysvetľuje, že Vám budú ľudia celý život tvrdiť, že sú experti na to, ako trafiť 0. Na rovinu poviem, že Taleba nemám veľmi rád, pretože vo svojich knihách pripisuje až príliš zásluh náhode. Treba ale priznať, že v prípade rulety, sa celkom určite nemýli.
V dnešnom blogu by som chcel hovoriť viac o fundamente. Dôvody absencie totiž môžu byť ukryté v hlavách ľudí a v spôsobe, akým premýšľajú. Najprv si ale poďme bližšie povedať, čo je tým základným kritériom, podľa ktorého sa hodnotí, či firma je, alebo nie je jednorožcom.
Valuácia
Podľa jednej z najčastejšie sa opakujúcich definícií v startupovom svete, je jednorožcom firma, ktorá má globálnu ambíciu a má šancu dosiahnuť v konkrétnom čase valuáciu miliardu dolárov. Len pre účel príkladu predpokladajme, že toto časové obdobie je 10 rokov. Čo je to teda valuácia? Valuácia (valuation) reprezentuje ochotu investorov investovať do firmy. Je to ohodnotenie firmy, ale nie je to jej hodnota. Rozdiel medzi ohodnotením a hodnotou (value) môže byť veľký. Píšem to preto, lebo so zlou interpretáciou týchto dvoch pojmov, sa môžeme stretnúť často. Medzi startupistami, investormi a aj v médiách. Keď niekto povie, že Uber má X miliardovú valuáciu, čiže ohodnotenie, neznamená to, že má rovnako veľkú aj value, čiže hodnotu.
Pre burzových nadšencov, ktorí investujú do akcií, by som rád poukázal na #skorovtip „Ste Value Investor, alebo Valuation Investor?“
Nebudem Vás, ani seba trápiť zložitými výpočtami. Celkom určite by som niekde urobil chybu. To čo chcem povedať je, že veľa investorov ohodnocuje startupy dosť intuitívne. Firma A sa predala za X, teda je pravdepodobné, že aj firma B, ktorá má podobnú veľkosť a robí to isté sa predá približne za X. Pre potreby príkladu ale valuáciu určiť musím. Najjednoduchšie teda bude, ak použijem fundamentálny indikátor P/S ratio (price-to-sales). Mám dojem, že hlavne v e-commerce sa veľa investorov rozhoduje podľa tržieb. Snáď nebudem príliš mimo, ak poviem, že firmy, ktoré už majú zmysluplnú veľkosť, sa ohodnocujú koeficientom okolo 3. Príklady z burzy, pre zaujímavosť: Amazon má P/S 3.27, Apple 4.75 a Tesla 2.6.
Ak má mať startup po 10 rokoch valuáciu 1 miliardu USD, mal by mať tržby povedzme 330 miliónov USD. Tržby v prvom roku predpokladajme 600k USD. (Príklad zámerne zjednodušujem, aby sa mi ľahšie počítalo. Firma samozrejme môže rásť rýchlejšie a začínať z nižšími tržbami)
Produkt
Na základe hore uvedeného príkladu teda vyplýva, že ak firma chce dosiahnuť zásadnú veľkosť, musí konzistentne rásť a musí mať produkt z vysokou pridanou hodnotou. Pridaná hodnota je celkom kľúčová, pretože predávať produkt za nízku cenu veľkému množstvu zákazníkov, je veľmi zložitá vec. Čo myslíte? Na to, aby sme dosiali tržby 600k USD je lepšie vytvoriť produkt, ktorý:
- si kúpi 100 klientov a zaplatí 6000 USD
- si kúpi 1000 klientov a zaplatí 600 USD
- si kúpi 10000 klientov a zaplatí 60 USD
Ktorý z týchto produktov má potenciál rásť kontinuálne 10 rokov? Ktorý bude náročnejší na logistiku, podporu, údržbu? Ktorý z nich bude náchylnejší na vplyv konkurencie? Odpovede na tieto otázky sa líšia produkt od produktu. Som si ale istý, že som za posledné roky videl veľmi veľa pekných a užitočných hračiek, ktoré som si mohol kúpiť za pár dolárov, ale po pár mesiacoch som vo vyhľadávača zadával “alternatíva k ….”. Som presvedčený, že ďalším z faktorov absencie jednorožcov je, že sa u nás vyvíja málo produktov z vysokou pridanou hodnotou a dlhým životným cyklom.
Ambícia
V súvislosti z jednorožcami sa vždy spomína ambicióznosť projektov. Je ale trochu nepochopiteľné, prečo sa tie isté projekty, ktoré boli pred pár mesiacmi ešte ambiciózne, predávajú za malé násobky tržieb ešte pred tým, ako dosiahli svoje rastové limity. Ak je firma zdravá a má stále vysoký potenciál, mala by rásť. Ako povedal jeden z najviac uznávaných technologických podnikateľov v Čechách Roman Staňek.
Firmy sa nepredávajú. Firmy sa kupujú.
Existuje veľa zakladateľov, ktorí svoje firmy predali len preto, že prišla ponuka. Keď firmu predali, mohli sa len nečinne prizerať, ako firma umiera. Ešte horší prípad je, keď sa museli prizerať, že po predaji firma raketovo vyrástla. Je to len môj osobný názor a zrejme veľmi skreslený, ale na záver pridám trochu intuície. Jedným z dôvodov, prečo je u nás málo jednorožcov je to, že ich ľudia zabijú skôr, ako stihnú vyrásť.