Realitný trh

Realitný trh a investovanie na ňom je dobrý spôsob, ako zhodnotiť peniaze. Keď som ale s investovaním začínal ja, tak som bol presvedčený, že je to príliš konzervatívny biznis. Pozvoľný rast trhu a nízka volatilita mi nepripadali ako výrazná výhoda. Ako svoj obor som si redšej vybral trading, v ktorom som videl väčší potenciál. Obchodovanie na páku bolo pre mňa to, čo som hľadal. Možno preto, že som nemal žiadne peniaze. Možno preto, že samotné peniaze boli výsledným produktom môjho snaženia. Riadil som sa heslom jedného burzového veterána.

Ak máš peniaze, nesmieš špekulovať.
Ak máš málo peňazí, môžeš špekulovať.
Ak nemáš žiadne peniaze, musíš špekulovať.

Iný uhol pohľadu

Môj pohľad na veci sa rokmi dosť zásadne zmenil. Peniaze nie sú nič iné, ako energia. V princípe existujú len dva spôsoby, ako túto energiu vyprodukovať. Jedným z nich je, že ju vymeníme za čas. Druhý spôsob je, že postavíme elektráreň. Nedá sa povedať, že by jeden spôsob bol lepší ako druhý. To čo sa povedať dá celkom určite je, že jeden zo spôsobov má svoje limity.

Ak človek vymieňa v zamestnaní svoj čas za peniaze, môže byť dokonale spokojný, pokiaľ ho práca napĺňa a jeho hodinová mzda rastie. Vo väčšine prípadov sa ale stane, že sa jedného dňa tento rast zastaví. Časová náročnosť ale neklesne. Ak je práca náročná, človek sa môže vyčerpať. V podstate fungujeme ako baterky, ktoré majú len obmedzenú životnosť. Na to by sme mali myslieť v prípade, že si v práci nevieme povedať dosť. (vyskúšané)

zdroj: Matrix

Ak človek buduje biznis, je to ako keby staval elektráreň. Postaviť firmu je síce ťažšie, ale benefitom je, že v prípade úspechu firma produkuje peniaze aj po tom, ako jej vedenie preberie iný správca. A čo získa ten, kto elektráreň postavil? Získa na oplátku čas.

Baterka = výmena času za energiu
Elektráreň = výmena energie za čas

Chyba v programe

Keď som sa na začiatku svojej kariéry rozhodoval, aký biznis budem robiť, celkom správne som si vybral ten, z najväčším potenciálom. Dokonca som hneď od začiatku vedel, že nechcem byť baterkou. Chcel som stavať veľké elektrárne. Nepodarilo sa mi síce to, čo som si predsavzal, ale úplný fuckup to tiež nebol. Jedným z dôvodov prečo som nepostavili elektráreň bolo aj to, že trading je veľmi baterkoidný biznis. Je postavený na skille jednotlivca. Skúsenosť v tradingu sa veľmi ťažko prenáša a preto je dôležité začať budovať vyvážený tím úplne od začiatku. Len tak sa dá postaviť veľká elektráreň.

Rozloženie síl

Pred týždňom som mal stretko s fajn človekom, ktorý vedie firmu zameranú na algoritmické obchodovanie. Diskutovali sme o predošlých skúsenostiach. Bol som veľmi milo prekvapený tým, ako sa koncepty našich firiem podobali. Firmy úspešne fungovali v rovnakom čase s podobnou stratégiou a podobným zložením tímov. Jednu vec sme mali rovnakú. V oboch firmách boli analytici, programátori ale len jeden trader. Je to vec, ktorá sa na prvý pohľad môže javiť ako zanedbateľná, ale ak som si z príbehov úspešných podnikateľov niečo naučil, tak je to pravidlo zastupiteľnosti. Firma nemôže fungovať dlhodobo, ak je závislá na jednom človeku, ktorého nedokáže zo dňa na deň zastúpiť niekto z kolegov. A to je okrem iných, ďalšia veľká prekážka, ktorá bráni malým firmám vyrásť.

Realitný trh

Hlavným dôvodom, prečo som si realitný trh vybral, je jeho úžasná možnosť zastupiteľnosti. Realitný biznis totiž priťahuje množstvo šikovných ľudí a je dobre zdokumentovaný. Existuje veľa kvalitných zdrojov pre vzdelávanie, ktoré sú voľne prístupné. Ľudia sa preto dokážu učiť rýchlo. Skúsenosť rastie množstvom transakcií. Pre budovanie firmy je dôležité, keď máte možnosť spolupracovať zo šikovnými ľudmi. Títo ľudia zrejme nebudú mať expertné analytické alebo technologické znalosti, ale to vôbec nevadí. Tie môžete nájsť inde. Dôležité je, že dokážete postaviť solídne vyvážený heterogénny tím, v ktorom ľudia dostanú šancu učiť sa jeden od druhého.

Technológia

Druhým dôvodom, prečo má zmysel realitný trh riešiť je technológia. Alebo lepšie povedané, úplná absencia technológie v biznise. Je až komické, aké nedokonalé nástroje musí realitný investor používať pri vyhľadávaní investičných príležitostí. Kúpiť si na tomto trhu produkt, ktorý kvalifikovaný investor vyžaduje, je nadľudský výkon. Vždy sa musí uspokojiť s kompromismi.

Pred rokom som sa rozhodol, že si začnem budovať portfólio investičných bytov. Postupoval som úplne štandardnými krokmi, ktoré riešia investori na burze. Špecifikoval som si produkt, zanalyzoval som potenciálne riziko, vyrátal pravdepodobný výnos a určil objem transakcie. Stačilo už len zabezpečiť financovanie a zrealizovať transakciu. Dát je na internete tony, takže prvé 4 kroky som mal hotové za pár dní. Keď som ale riešil financovanie a kúpu, stretol som sa s takým prístupom, ktorý ma neskutočne fascinoval. Áno, fascinoval je to správne slovo. Počiatočná frustrácia sa totiž premenila na nadšenie. Počas mojej snahy o kúpu produktu som objavil toľko nedokonalostí (príležitostí), ktoré realitný trh ponúka, že som sa z role investora hneď prepol do role podnikateľa z chuťou inovovať. Moje investičné plány išli bokom. Našiel som si parťáka a začali sme pracovať na produkte.

Zdroj energie

Realitný trh má úžasnú schopnosť produkovať stabilný fixný príjem. Každá investičná nehnuteľnosť, je ako malá elektráreň. Niektoré sú výkonné a iné si na svoju prevádzku sotva zarobia. My sme sa rozhodli, že budeme spájať tie najvýkonnejšie a ponúkneme ich investorom, ktorí si z nich môžu skladať portfóliá. V princípe sme neobjavili Ameriku. Vymysleli sme len spôsob, ako existujúci produkt klientom doručiť rýchlo, v kvalite a množstve, ktoré potrebujú. Sme samozrejme na začiatku a máme pred sebou veľa výziev. Dôležité ale je, že pracujeme na projekte, ktorý prináša obrovskú pridanú hodnotu pre ľudí. Ponúkame im možnosť, prestať fungovať ako baterky. Ponúkame ľuďom možnosť stavať elektrárne.

Pridaj komentár